GULHAN
anasayfa diyetisyenimiz iletişim
Untitled Document

ADET DÖNEMİNDE BESLENME

Kadınların büyük bir çoğunluğu regl olmadan birkaç gün önce aşırı yorgunluk, hassasiyet, sıkıntı, asabiyet, göğüs ağrıları, karın şişmesi, sivilce çıkması gibi rahatsız edici sorunlarla karşılaşırlar. Bütün bu belirtiler normaldir ancak, kısa bir süre için bile olsa kadınların hayatını alt-üst etmeye yeter. Doğurganlık çağındaki kadınlarda her ay yaşanılan bu dönemlerde bazı değişiklikler oluşmaktadır. Bunlar:

• Vücutta sıvı birikimi nedeniyle vücut ağırlığı artmakta ancak, menstrüasyondan sonra normale dönmektedir.
• Bu dönemde magnezyum düzeyi azalmaktadır.
• Tatlılara karşı istek artmaktadır.
• Sinirsel gerginlik oluşmaktadır.
• Kanaması fazla olanlarda demir yetersizliği anemisi gelişmektedir.

Bu dönemde dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanabilir:

• Bu dönemlerde beslenmenin yeterli & dengeli olması, stresten uzak durulması, alkol, sigara, kahve ve aşırı çay tüketilmemesi, tuz kullanımının iyice azaltılması bu belirtileri asgari düzeye indirecektir.
• Eğer regl olmadan önce içinde bolca B6 vitamini bulunan besinler ve lifli gıdalar ile beslenip, tuzdan ve kafeinden uzak durursanız regl dönemini daha rahat geçirirsiniz.
• Sinir sistemine olumlu etkileri nedeniyle B grubu vitaminlerinin yeterli tüketimine özen gösterilmelidir.
• Fazla tatlı ve karbonhidrat tüketmemeye özen gösterilmelidir.
• Demirden zengin yiyecek tüketimine dikkat edilmelidir.
• Magnezyum içeren besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.

Menstrüasyon öncesi 1 hafta boyunca, metabolik hızda artış olmakta, bu nedenle günlük enerjiye ek olarak ˜ 200 kkal. ekstradan tüketilmelidir. Bu dönemde, vücutta su toplanması ve ağırlık artışına bağlı şişmanlık hissi nedeniyle enerjisi az diyet tüketimi yaygındır. Bu dönemde asla katı bir diyet yapılmamalı, hatta ek enerji tüketilmelidir.

Regl öncesi eğer idrar kesilme sorununuz varsa sofranızdan tuz ve tuzlu yiyecekleri kaldırmalısınız. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için domates, biber, nane, maydanoz ya da dereotu kullanabilirsiniz.

Regl olmadan önceki günlerde bal, reçel, pekmez, çikolata, pasta, dondurma, tatlı gibi basit karbonhidrat içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Bunun yerine ekmek, pilav, makarna gibi kompleks karbonhidrat içeren besinleri tüketmelisiniz. Hatta bu ürünlerin kepekli olanlarının tercih edilmesi daha da faydalı olacaktır.

B6 vitamini ve magnezyum eksikliği sinirlere zarar verir, cilt sorunları, kas güçsüzlüğü ve kas ağrısı yapabilir. Demir eksikliği ise halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, enfeksiyonlara dirençsizlik, konsantrasyon zorluğu yaratır. Bu yüzden regl döneminde et, karaciğer, balık, yağlı tohumlar (fındık, yerfıstığı, badem ve ceviz), yumurta, süt, kurubaklagil, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyvelerin tüketimini arttırmalısınız. Ayrıca regl döneminde kan dolaşımını etkileyen içeceklerden uzak durulmalıdır. Buna karşılık adaçayı içmeniz, bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Untitled Document